اوضاع اقتصاد ایران در سال 98 چگونه است

اقتصاد ایران در سال 98 در دست دلار است

با توجه به ویژگی های اقتصاد ایران در سال 98 که اکثر بازار ها به نرخ ارز حساس شده اند و هرگونه تغییر قیمت در بازار ارز ، تمام بازار های موازی را درگیر میکند برای تحلیل و پیش بینی وضعیت بازار ها در سال 98 باید به سرنوشت ارز نگاهی ویژه داشته باشیم تا بتوانیم در کسب و کار خود موفق باشیم .

کلیه تحلیل ها ی اردیبهشت بر فرض ثبات قیمت ارز بوده با نوساناتی مشخص

✏️بیشتر تحلیل‌هایی که در هفته‌های اخیر درباره آینده بازارهای مختلف همچون طلا، مسکن، کالاهای مصرفی و ... منتشر شده است با فرض ثبات نسبی نرخ ارز بوده است. اما به نظر میرسد در صحت این فرض تردیدهای جدی وجود دارد.این تردید ها برای افراد عادی بیشتر از افراد خاص است . ( ما در مقاله های قبل گفته بودیم که پیش بینی ها کارشناسی شده است و تمامی آنها از افزایش نرخ ارز تا بازده 17 و 18 است ،(حتی با فرض دخالت و ورود دولت )

✏️نگاهی به روند قیمت دلار در اقتصاد ایران نشان میدهد که نرخ ارز چند سال با شیب ملایمی افزایش پیدا می‌کند و سپس دچار جهش قیمتی می‌شود. بر اساس این روند انتظار میرود که در سال 98 قیمت دلار باثبات باشد و افزایش چشمگیری را تجربه نکند. این در شرایطی مصداق دارد که وضعیت سیاسی کشور دستخوش تحریم های بیشتری نشود .حال که مشکلات جدی در حوزه درامد های نفتی و مبادلات ارزی در کشور وجود دارد روند قیمنت گذاری و مشخص نمودن قیمت ها در حاله ای از ابهام است . هر چند که افراد خبره که قیمت ها و میزان بودجه را میدانند در شرایطی که قیمت ها به کف رسیده یا از کف هم پایین تر است اقدام به خرید کرده و کارخانه های فولاد نیز در شرایط عادی از فروختن محصولات خود داری کرده و چشم به آینده دارند . تقریبا مسجل شده است که قیمت ارز در کف 14500 تومان است . به محض تغییر جهت بلافاصله خریداران وارد بازار میشوند .


✏️اما وضعیت فوق برای شرایط عادی است. اکنون که تحریم‌های گسترده مالی و اقتصادی بازگشته اند و مشکلات جدی در حوزه درآمدهای ارزی و مبادلات ارزی در کشور وجود دارد روند فوق در هاله ای از ابهام وجود دارد


✏️با توجه به اعداد و ارقام بودجه در سال جدید، دولت حداکثر 21 میلیارد دلار درامد نفتی دارد که 14 میلیارد ان را باید با نرخ ترجیحی به کالاهای اساسی تخصیص دهد. یعنی تنها 7 میلیارد دلار برای مدیریت بازار در اختیار دارد. اما این رقم، خوش بینانه ترین حالت ممکن است. امکان فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز بسیار کم است و به نظر میرسد در بهترین حالت ایران بیش از یک میلیون بشکه نفت نمی‌تواند بفروشد.(برخی از اعداد و ارقام را نمیشود اعلام کرد ، رقم بودجه مشخص است )

✏️بنابراین به نظر میرسد دولت کمتر از سه میلیارد دلار ارز برای مدیریت بازار در اختیار دارد. محدودیت عرضه ارز میتواند خطری مهم برای این بازار باشد. روند افزایشی نزخ ارز میتواند دوباره تقاضای سفته بازی در جامعه را تشدید کند و تقاضای خانگی دلار را روانه بازار کند. در این شرایط یک بار دیگر بستر جهش قیمتی دلار ایجاد خواهد شد


✏️لذا ضروری است دولت هرچه سریعتر در سیاست ارزی خود تجدیدنظر کند و منابع ارزی محدود خود را با نرخ 4200 تومانی از بین نبرد. در شرایطی که عدم تحقق اهداف ارز 4200 تومانی در سال گذشته بر همگان اشکار شده است اصرار بر تخصیص این ارز خطایی راهبردی و پرهزینه است

✏️در جمع بندی باید گفت دولت برای ایجاد ثبات در کل اقتصاد، باید سیاست ارزی خود را بازبینی و اصلاح کند. اصلاح سیاست ارزی و عرضه بخش عمده ارز با قیمتی بین نرخ بازار آزاد و سامانه نیما می‌تواند به تثبیت نرخ ارز و افزایش حداکثر بیست درصدی آن در سال 98 منجر شود اما عدم اصلاح سیاست ارزی و ادامه شرایط فعلی میتواند، جهش دوباره ارز و بی‌ثباتی سایر بازارها را درپی داشته باشد.


 ✏️ کارشناسان، فعالان اقتصادی و مردم عادی نیز برای تصمیم گیری در سال جدید و تحلیل آینده بازارها باید به سرنوشت ارز توجه ویژه ای داشته باشند و سناریوهای مختلف را درنظر بگیرند. هر تحلیلی برای سال 98 بدون لحاظ حالات مختلف نرخ ارز فاقد اعبار است.

انواع حفاظ شاخ گوزنی ،نخل مرداب

درب آکاردئونی در بابل استان مازندران


/ 0 نظر / 105 بازدید